Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Usługi opiekuńcze

Czcionka:

Usługi opiekuńcze

Usługi opiekuńcze obejmują:

  • usługi opiekuńcze podstawowe – podstawowa pielęgnacja (higiena ciała, czynności fizjologiczne, ubieranie, rozbieranie, pomoc w przemieszczaniu, pomoc w przygotowaniu i spożywaniu posiłków, zakupy, palenie w piecu, przynoszenie węgla, pranie bielizny osobistej i lekkiej odzieży, utrzymywanie czystości w pomieszczeniach użytkowanych przez podopiecznego (wykonywanie bieżących porządków, mycie okien raz na 3 miesiące) umawianie wizyt lekarskich i pielęgniarskich, realizacja recept, nadzór nad przyjmowaniem leków, ułatwianie dostępu do kultury, pomoc w załatwianiu spraw urzędowych, pomoc w gospodarowaniu pieniędzmi, prowadzeniu zeszytu wydatków.
  • usługi specjalistyczne świadczone dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

Aby uzyskać pomoc w formie usług opiekuńczych należy zgłosić się do MOPS z zaświadczeniem lekarskim o stanie zdrowia uzasadniającym korzystanie z usług opiekuńczych i z zaleconą przez lekarza pielęgnacją. Na zaświadczeniu powinna znaleźć się także informacja jaka pomoc i na ile godzin dziennie jest potrzebna. Po zgłoszeniu pracownik socjalny z MOPS odwiedza osobę oczekującą pomocy w jej mieszkaniu i przeprowadza tzw. rodzinny wywiad środowiskowy, którego celem jest ustalenie sytuacji materialnej rodzinnej i zdrowotnej osoby ubiegającej się o pomoc w formie usług opiekuńczych. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu ustala się wymiar godzin usług oraz częściową odpłatność za wykonane usługi osoby korzystającej z tej formy pomocy.

O pomoc w formie usług opiekuńczych może starać się także rodzina osoby wymagającej opieki, jeśli nie jest ona w stanie zapewnić pomocy bliskiej osobie. Wysokość opłat za usługi zależy od dochodu osoby ubiegającej się o pomoc. Im większy jest ten dochód tym niższy jest udział w opłatach ponoszony przez MOPS. Całość opłat za usługi ponosi MOPS w przypadku osoby, której dochód /lub dochód na osobę w rodzinie/ jest niższy od dochodu określonego w ustawie o pomocy społecznej /tzw. kryterium dochodowe/. W innych przypadkach MOPS uczestniczy częściowo w kosztach usług.

Usługi opiekuńcze są świadczone przez Stowarzyszenie „Pomocna Dłoń” z Czeladzi.

 

Zegar

Kalendarium

Czerwiec 2023
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Imieniny